Az állatorvos szemévelAz elegáns külső tökéletes anatómiát és egészséges szervezetet takar! A divatos fajtákban oly gyakran jelentkező örökletes eredetű betegségek ebben a fajtában szinte ismeretlenek. Csípő és könyökízületi dysplasia, harapáshibák, sérvek, rejtett heréjűség, patellaluxatio, szemészeti és szívbetegségek öröklött jelleggel nem szoktak előfordulni.
 Ez egyrészt betudható az arányos testfelépítésnek, az anatómiai extrémitások hiányának, amelyek oly sok fajtában-pl. bulldogok és egyéb brachycephal kutyák- jelen vannak. Másik oldalról pedig elmondható, hogy a fajtát elkerülték a ,,divathullámok”, nagyszámú pártolója ellenére sem vált soha a népszerűség áldozatává. Tenyésztői lelkiismeretesen, hozzáértően végezték és végzik most is a feladatukat. Éppen ezért nagyon kevés örökletes betegsége van, és ezek rendkívül ritkán manifesztálódnak. Ez pedig nyilvánvalóan a tudatos, felelős tenyésztői munka érdeme, azaz a beteg kutyák szigorú kizárása a tenyésztésből. Ellenálló szervezetű, többnyire hosszú életű kutyák. Ahhoz, hogy ez a genetikailag adott egészséges hajlamuk valóban egészséges kutyát eredményezzen, nyilvánvalóan, ahogyan minden fajtánál elengedhetetlen szerepe van a megfelelő minőségű takarmányozásnak, védőoltásoknak és a paraziták elleni védekezésnek. Itt említeném meg a nem tenyészcélra szánt kutyák ivartalanítását, aminek szukák esetében kiemelt fontossága lehet. A fiatalon elvégzett ivartalanítás erősen lecsökkenti a nagyon gyakori emlőrák és a gennyes méhgyulladások kockázatát. Természetesen a civilizációs betegségek, mint például az elhízás és a fogkövesség az ír terriereket sem kímélik, de ezeket a problémákat következetességgel, odafigyeléssel meg lehet előzni. Az esetek nagy részében a tulajdonos tehető értük felelőssé. Az ír terriereknek ideális esetben mélyen ülő ,,terrierszemük” van. Ez bizonyos mértékig hajlamosíthatja őket kötőhártya gyulladásra, hiszen a kötőhártyazsák egy mélyen ülő szem esetében könnyebben összegyűjti pl. a port. Egyes kutyáknál minden reggelre összegyűlik a belső szemzugban egy szürkésfehér színű váladékcsomó, ez azonban nem jelenti automatikusan azt, hogy a szem beteg. Jelenleg a fajta 2 örökletes betegségéről tudunk. Az ír terrierek cystinuriája és hyperkeratosisa autoszomálisan, recesszíven öröklődik, ami azt jelenti, hogy csak olyan kutya lehet beteg, akinek mindkét szülője hordozta a problémát és a betegséget homozigóta recesszív módon hordozza. Tekintsük át a genetikailag lehetséges háromféle verziót, hogy a későbbiekben könnyebben érthessük meg a betegségek hátterét!
1. verzió: a homozigóta domináns egyedek egyetlen beteg allélt sem hordoznak, ők egészségsek és nem is örökítik a problémát.
2. verzió: a heterozigóta egyedek, akik egy beteg és egy egészéges allélt hordoznak. Ők nem mutatnak tüneteket, klinikailag egészégesek, de örökítik a betegséget. Éppen ezért két egészséges szülő párosításából, amennyiben mindketten heterozigóta hordozói a betegségnek, 1/4 arányban születhetnek beteg utódok.
3. verzió: homozigóta recesszív egyedek, akik 2 beteg allélt örököltek, klinikailag betegek, a tenyésztésből való szigorú kizárásuk indokolt! 
A hyperkeratosis több terrierfajtában létező betegség, amely a talppárnák, egyes esetekben az orrtükör fokozott elszarusodását jelenti. A talppárnák bőre megvastagszik, berepedezik, a karmok szerkezete is megváltozik, rendellenes hosszúságúra nőnek. A betegség szerencsére nem halálos, de kellemetlen. Kúraszerű, vagy állandó kezelést igényel. A beteg állatok sport- és munkacélra nem lesznek alkalmasak, mert mancsuk érzékeny, sérülékeny. A betegség már korán, kb. 7 hónapos korban felismerhető.Jó hír, hogy hosszú évekig tartó kutatómunka és várakozás után 2014. márciusától végre elérhető a DNS-teszt hyperkeratózis szűrésére ír terriereknek. Különösen büszkék vagyunk rá, hogy a francia Antagene labor kutatómunkáját mi magunk is segítettük 25 tőlünk származó kutya vérmintájával. Aktuális tenyészkutyáink természetesen már szűrve vannak! Ez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy a tőlünk származó kölykök között egészen biztosan nem lehet hyperkeratózisos egyed!
 A cystinuria cisztintartalmú kövek kialakulását jelenti a húgyhólyagban. A kövek egy anyagcsereforgalmi zavarra vezethetők vissza, amelynek lényege a cisztin nevű aminosav rendellenes vesebeli transzportja. A betegség könnyen diagnosztizálható és az esetek többségében speciális diétával és gyógyszerezéssel az állatok tünetmentesíthetők, bár a terápia nagyon költséges és egy életre szóló. A húgyúti elzáródást mutató eseteket elsőként sajnos sebészileg kell ellátni. A fajtában a legújabb adatok szerint kizárólag ivaros kanokban jelentkezik a betegség, ezért arra következtetünk, hogy a kőképződés az ivari működéssel függhet össze. Ez a terápiát is új megvilágításba helyezi, miszerint javasolt a beteg kanok herélése.
Mivel a cystinuriás kutyák akár teljesen tünetmentesen, kőképződés nélkül is leélhetik életüket, így nehéz felmérni a populáció érintettségét.Genetikai teszt sajnos nem elérhető ír terrierek számára. Ez azt jelenti, hogy a tenyésztő nem tudja garantálni, hogy a nála születő összes kölyök egészséges lesz, hiszen az egészéges szülők genotipusát nem ismerhetjük. Mi tenyésztőként ezért arról rendelkezünk a tenyésztői szerződésben, hogy amennyiben egy tőlünk származó kutya cisztinuriában megbetegszik, mit tudunk a tulajdonos részére felajánlani (vételár egy részének, vagy egészének visszatérítését). Kisállatgyógyász szakállatorvosi diplomámhoz a kutyák cisztinuriáját választottam szakdolgozatként, amelynek keretében az elmúlt ével legfrissebb kutatási eredményeit dolgoztam fel és vetettem össze a magyar adatokkal. Emellett a tőlünk származó kutyákból rendszeresen végzek vizeletvizsgálatot, a lehetséges első jelek utén kutatva. A vizsgálatok természetesen ingyenesek.
|